Penang take a beating; joy for Sabah in 100PLUS Circuit in Kuantan

Follow by Email

Chuan Chui Wong – Yeap Wei Yan (KL) bt Joshua Voon – Pil Wee Young (SK)

It was heartbreak in the Boys’ singles Under-16 when top seed Samuel Lee of Penang was bundled out of the 100PLUS National Junior Circuit Zone A (First Leg) in Kuantan on Friday.

The favourite toiled for 68 minutes at the Pahang BA Hall but could not stop Perak’s Yew Lye Jun from snatching a 21-19, 17-21, 24-22 win on a day when three other Penang hopefuls also fell by the wayside.

It was certainly not Penang’s day when only Wah Jia Wei came through the quarter-finals and that too because he was involved in an all-Penang match against compatriot Goh Boon Zhe and came off 21-14, 16-21, 21-17 winner in a 55-minute battle.

The rest of the Penang hopefuls fell at the last eight hurdle.

Mehgulan Harikrishnan came unstuck against Sabah’s Mozes Mohd Hamizan 21-15, 21-15 while Teh Jin Hong fell to Sabah’s Samin Demond Anthony (21-19, 17-21, 21-16).

Sabah enjoyed a fruitful day and to keep their all-Sabah final hope alive.

In the semifinals Samin will face Jia Wei and Mozes will be up against Lye Jun.

Sabah also have three contenders in the Boys’ Under-14.

Elvestly Daniel Edry ended Pahang’s hopes when he packed off Wan Ermah Shafri Wan Ezremy Shaqir in a come-from-behind 14-21, 21-17, 21-15 win to setup an all-Sabah semi-final against James Calester Cleve.

Second seeded Azahawari Hanz Haiqal boosted Sabah’s hope when he downed teammate Andrew Aguwell 21-11, 21-10 and will meet Penang’s Lee Jian for a place in the final.

Sabah girls also stayed in contention for the U16 singles title with top seed Samin Arena Satu sailing into the last four with a 21-10, 21-15 win over Penang’s Tan Mei Xin.

In the semifinals, Samin will meet Penang’s Lim Sze Jin.

Compatriot Yap Velerry defeated Perak’s Vibiana Vincent Ravindran 21-18, 21-15 and will face Pahang’s Tan Jet Sin who won 21-15, 21-15 against Sabah’s Wong Bin Jie.


RESULTS (Selected)



Boys’ Under-16

Yew Lye Jun (Prk) beat Samuel Lee (Pen) 21-19, 17-21, 24-22

Mozes Mohd Hamizan (Sab) beat Mehgulan Harikrishnan (Pen) 21-15, 21-15

Samin Demond Anthony (Sab) beat Teh Jin Hong (Pen) 21-19, 17-21, 21-16

Wah Jia Wei (Pen) beat Goh Boon Zhe (Pen) 21-14, 16-21, 21-17


Boys’ Under 14

Elvestly Daniel Edry (Sab) beat Wan Ermah Shafri Wan Ezremy Shaqir (Pah) 14-21, 21-17, 21-15

James Calester Cleve (Sab) beat Amirul Mohd Taufiq (Sab) 24-26, 21-17, 21-12


Lee Jian (Pen) beat Edward Cheong Yan Kai (Prk) 11-21, 21-19, 21-13

Azahawari Hanz Haiqal (Sab) beat Andrew Aguwell (Sab) 21-11, 21-10


Girls’ Under-16

Samin Arena Satu (Sab) beat Tan Mei Xin (Pen) 21-10, 21-15

Lim Sze Jin (Pen) beat Chew Jia Hui (Prk) 18-21, 21-15, 21-17

Tan Jet Sin (Pah) beat Wong Bin Jie (Sab) 21-15, 21-15

Yap Velerry (Sab) beat Vibiana Vincent Ravindran (Prk) 21-18, 21-15

Please follow and like us: