Selangor strike it rich in 100PLUS National Junior Circuit Zone B

Follow by Email
Facebook
Google+
http://www.sports247.my/v1/2018/03/selangor-strike-rich-100plus-national-junior-circuit-zone-b">
Twitter
Pinterest

Selangor reigned supreme in the 100PLUS National Junior Circuit Zone B (1st Leg) which ended in Kuala Terengganu on Saturday.

The Klang Valley badminton powerhouse came off with eight titles, including a clean sweep of the singles in the boys’ Under-12 (Muhammad Faiq Haziq Masawi), Under-14 (Kok Jia Zheng) and Under-16 (Jimmy Wong).

Selangor also walked away with the boys’ doubles Under-12 (Lok Hong Quan-Faiz Haziq) and Under-14 (Jimmy Wong – Siow Zi Feng-) titles.

Selangor girls’ won the Under-14 and Under-16 singles through Siti Nurshuhaini Azman and K. Letshanaa respectively while Letshanaa and V. Venosha also clinched Under-16 doubles.

Negri Sembilan won the Under-12 girls’ singles through top seed Adinya Anuar plus the Under-12 doubles through Adinya-Ang Jia Yee and the Under-14 title through Chew Tze Teng-Belle Lee Pei Er.

Kedah were the only other team to win a title in Kuala Terengganu and this came in the boys’ Under-14 through Webber Lee Wei Han-Lim Zhian Meng.

RESULTS (ALL FINALS)

BOYS

SINGLES

Under-12

Muhammad Faiq Haziq Masawi (Sel) beat Kang Khai Xing (Kel) 21-18, 21-12

Under-14

Kok Jia Zheng (Sel) beat Wong Hong Xiang (Sel) 21-11, 21-12

Under-16

Jimmy Wong (Sel) beat Chua Jin Xiang (Sel) 21-13, 21-15

DOUBLES

Under-12

Lok Hong Quan-Faiq Haziq Masawi (Sel) beat Loh Zi Heng-Aiman Mustakim Razali (Ked) 21-7, 21-17

Under-14

Webber Lee Wei Han-Lim Zhian Meng (Ked) beat Brandon Hee Hek Yong-Kok Jia Zheng (Sel) 21-17, 21-18

Under-16

Jimmy Wong-Siow Zi Feng (Sel) beat Muhhamad Hafizullah Shukran-Muhammad Izzudin Rosli (Kel) 21-18, 21-13

GIRLS

SINGLES

Under-12

Adinya Anuar (NS) beat Ang Jia Yee (NS) 21-13, 21-14

Under-14

Siti Nurshuhaini Azman (Sel) beat Chew Tze Teng (NS) 21-13, 21-15

Under-16

Letshanaa (Sel) beat Loh Zhi Wei (Sel) 21-7, 21-13

DOUBLES

Under-12

Ang Jia Yee-Adinya Anuar (NS) beat S. Mahalexmi-Sharanya Kabilan (Sel) 21-11, 21-18

Under-14

Chew Tze Teng-Belle Lee Pei Er (NS) beat Siti Nurshuhaini Azman-Yee Pui Yi (Sel) 21-16, 21-19

Under-16

Letshanaa-R. Venosha (Sel) beat Cheng Su Hui-Cheng Su Yin (Ked) 21-19, 21-14

Please follow and like us:
0